OSMANİYE ÜLKÜ OCAKLARINDAN ORTA ÖĞRETİM  YAZ GELİŞİMİ PROĞRAMI

Osmaniye Ülkü Ocakları İl Başkanı Burak Bulut, Şehit Ertuğrul Dursun Önkuzu Orta Öğretim Yaz Gelişim Programı düzenlediklerini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Burak BULUT: “Ülkü Ocakları Osmaniye İl Başkanlığı olarak Ülkü Ocakları Genel Merkezimiz tarafından düzenlenen “Şehit Ertuğrul Dursun Önkuzu Orta Öğretim Yaz Gelişim Programı’nı” başlatıyoruz.

Ortaöğretim düzeyindeki tüm kardeşlerimizi Yaz Gelişim Programımıza milli ve manevi değerlerine bağlılığını pekiştirmeye, sosyal ilişkilerini güçlendirmeye davet ediyoruz” dedi.

İletişim için  +90 (544) 189 91 92

ÖNKUZU

Önkuzu hey! … Önkuzu! …
Önde gider Önkuzu…
Anası ‘Dursun’ demiş…
Durmaz… gider Önkuzu.


Kuzu yürür… kuzu yürür…

Önde Önkuzu yürür…
Kuzular meledikçe
Gönlüme sızı yürür! …


Önkuzu hey! … Önkuzu! …
Önde gider Önkuzu…


Bu bayrak düşmez yere
Ölmedikçe son kuzu! …
Dursun adı… Dursun adı…
O gitti, dursun adı.
Dillerde türkü olsun,
Yürekte vursun adı! …
Kuzular koç olacak,
Toy, düğün, göç… olacak
Bu yıl ki kuzuların
Adları ‘öç’ olacak! ! !

NİYAZİ YILDIRIM GENÇOSMANOĞLU

ERTUĞRUL DURSUN ÖNKUZU KİMDİR?

Ülkücü Hareketin ilk şepitlerinden Ertuğrul Dursun Önkuzu, 1948 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda eğitim görürken karşıt görüşlü öğrenciler tarafından 23 Kasım 1970 tarihinde ciğerlerine pompayla hava basılarak vahşi bir şekilde öldürüldü. Cenazesi doğduğu yer olan Zile’de toprağa verildi.

Ülkücü bir genç olan Önkuzu adına birçok şiir ve türkü yazıldı.

Yazar Emine Işınsu, “Sancı” adlı romanıyla Dursun Önkuzu’nun hayatını anlattı.

Sanatçı Mustafa Yıldızdoğan, şair Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun “Önkuzu” isimli şiirini besteleyerek şarkı yaptı.

12 Eylül Askeri Darbesi’ni anlatan Lütfü Şehsuvaroğlu’nun Kafes adlı kitabından derlenen Kafes filminde Dursun Önkuzu’nun canlandırıldığı sahneler mevcuttur.

ERTUĞRUL DURSUN ÖNKUZU NASIL ÖLDÜ?

Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda eğitim gördüğü sırada karşıt görüşlü öğrenciler tarafından 23 Kasım 1970’de ciğerlerine pompayla hava basılarak işkencelerle katledildi. İlk olarak 3 gün hapsedilmiş ve acımasızca dövülmüş sonrasında da işkencelere maruz bırakılmıştır. Ciğerlerine pompa ile hava basılarak acılar içerisinde üçüncü kattan boşluğa bırakılıp, şehit edilmiştir.

Genç yaşta işkenceler ile hayatına son verilen Ertuğrul Dursun, Ülkücü hareketin ilk şehitleri arasında yer alıyor. Özkuzu, 23 Kasım 1970 tarihinde hayatını kaybetti ve naaşı memleketi Tokat, Zile’ye defnedildi.

https://www.gazetevatan.com/

HASAN KILIÇ