Osmaniye’de Olası Yangınlara Karşı  TÜM TEDBİRLER ALINDI

Dereli Yangın İlk Müdahale Ekip Binasını ziyaret eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz yangınlarla etkin mücadele etmek amacıyla yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Ziyarette Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Nezir Şahbazoğulları, Orman İşletme Müdürü İsmail Dilek ve İşletme Müdürlüğü personeli de yer aldı.

Vali Yılmaz, ilk olarak orman yangınlarıyla hızlı ve etkin mücadele için Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanan ve Dereli Orman Deposunda konuşlandırılan yangın helikopteri hakkında bilgi aldı. Vali Yılmaz’ın ziyaretinin devamında, olası yangınlara karşı alınan tedbirler hakkında bilgi veren Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, orman yangınlarıyla mücadelede ilk müdahalenin çok önemli olduğunu belirterek geçtiğimiz yıl 2,5 Ton su kapasiteli 10 adet ve bu yıl da 8 adet su tanklarının muhtarlara verildiğini ifade ederek Osmaniye’de toplam 18 adet su tankı bulunduğunu kaydetti.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Bölge Müdürümüzü, Orman Teşkilatımızı verdikleri mücadeleden dolayı bir kez daha kutluyorum, geçen yıl orman yangınlarında nasıl kahramanca mücadele verdiklerine şahit oldum. Her zaman daha iyiye gitme anlamında hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu sene muhtarlarımıza çok modern yangın söndürme tanklarımızı teslim ediyoruz, bunların ilk müdahale anlamında çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Yangın söndürme helikopterimiz de  geldi, konuşlandı. Temennimiz yangınların olmaması ama biz yangın ihtimaline karşı her daim hazırlıklı olmamız gerektiğini biliyor ve hazırlıklarımızı her daim gözden geçiriyoruz. İnşallah yangın olmaz, olursa da en etkili mücadeleyi yapma gayreti içindeyiz.”dedi. Vali Yılmaz, sözlerinin sonunda daha önceki yangınlarda kahramanca ve cansiperane bir mücadele veren Orman Teşkilatına bir kez daha teşekkür etti.

Programın son bölümünde, yangına hassas konuma sahip köylerden Tehci, Kırıklı, Yarpuz ve Şekerdere köylerinin muhtarlarına Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından 2,5 Tonluk su tankerleri teslim edildi. Program sonunda muhtarlara, su tankerlerinin çalışma sistemi hakkında bilgi verildi. 2 adedi Kadirli ve 2 adedi de Düziçi ilçemize olmak üzere 4 su tankının da Kadirli ve Düziçi Orman İşletme Müdürlüklerine teslim edileceği bildirildi.

ÖMER ALİ TURUNÇ