OSMANİYE’DE YILIN AHİSİ: YÜKSEL TİLKİ,

Osmaniye Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Murat Yalçın tarafından Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a plaket takdim edildi. Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından 2022 yılı İlimiz Ahisi olarak seçilen İlimizde oto elektrik ustası olarak çalışan Yüksel Tilki’ye Kaftanı Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından giydirilerek, ödülü verildi. Vali Yılmaz, daha sonra yılın kalfası seçilen dekoratif el sanatları kalfası Ayşe Yanıktepe ve yılın çırağı seçilen İlimizde Şehit Onur Deniz Mesleki Eğitim Merkezi’nde mobilya ve iç mekân tasarım alanında öğrenim gören Emir Can Ekinci’ye ödüllerini verdi.

12-18 Eylül Ahilik Haftası, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen programla kutlandı. Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, Belediye Başkanı Kadir Kara, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın devamında Osmaniye Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Murat Yalçın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Murat Yalçın, “Ahilik sosyal hayatın düzenlenmesinde, iktisadi hayata ve vatan savunmasına kadar millet olmanın tüm özelliklerini içinde barındıran Türk Milletine has sosyoekonomik bir düzendir. Ahilik yaklaşık 1000 yıldır var olan bir gelenektir. Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever anlamına gelmektedir” dedi.

Daha sonra konuşan Ticaret İl Müdürü Ayhan Bozok ise “Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişimimizi sağlayan Ahilik Teşkilatı, milli birlik ve beraberliğimizin teminatlarından biri olmuştur. Ahilik liyakati, emeği, çalışmayı ve disiplinli öğretmesinin yanında paylaşmayı adil rekabeti, hakkaniyeti, fakir fukarayı gözetmeyi ve kanaati de öğretmiştir. Ahilik teşkilatının kurulmasında ve yayılmasında önemli rol oynayan Ahi Evran’ı şükranla anıyor, başta emek ve alın terini vatanseverlik duygularıyla birleştiren esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” diye konuştu.

Programda konuşan Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Ahilik Haftasını kutlayarak “Zanaatı erdemle, ticareti ahlakla, hizmeti samimiyetle, işini sevgiyle yapan tüm esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, ticaretlerinde bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise yaptığı konuşmada, “Zamana yenik düşmeyen, rengi solmayan, değerinden bir şey kaybetmeyen Ahilik, bugünün dünyasının ihtiyaçlarına da derman olacak en kıymetli hazinelerimizden birisidir”dedi. Osmaniye Milletvekili Durmuşoğlu sözlerinin devamında, “Ahilik Teşkilatı asırlarca bu topraklarda ticaretin ve dayanışmanın bel kemiği olmuştur. Bugün adına kalite yönetimi denen, tüketici haklarının korunması denen yaklaşımların Ahiler tarafından asırlarca uygulandığı görülmektedir. Ahiliğin sosyal rolünün, üreticiyle tüketici arasında olduğu kadar zengin ile fakir, emek ile sermaye arasında kurduğu dengeden gelmektedir” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz Ahilik Haftasını kutlayarak başladığı konuşmasının devamında, bugün de ihtiyaç duyulan dürüstlük, ahlaklı olmak, birlik, beraberlik ve dayanışma gibi değerleri, Ahi Evran’ın asırlar önce belirlemiş olduğunu ifade ederek, “Atalarımız çok güzel tespitler yapmış ve bu güzel değerleri bizlere kazandırmış. Bugün de bu değerlere çok ihtiyacımız var. Hep birlikte ahlaklı olmayı, dürüstlüğü, dayanışmayı kardeşliği hakim kılma mücadelesini daha da kararlı bir şekilde sürdürelim” dedi. Ekonominin can damarı ve belirleyici olanların esnaflar olduğunu belirten Vali Yılmaz, “Bütün Osmaniyeli esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum. Bu haftanın birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da güçlendirmeye vesile olmasını diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Osmaniye Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Murat Yalçın tarafından Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a plaket takdim edildi. Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından 2022 yılı İlimiz Ahisi olarak seçilen İlimizde oto elektrik ustası olarak çalışan Yüksel Tilki’ye Kaftanı Vali Dr. Erdinç Yılmaz tarafından giydirilerek, ödülü verildi. Vali Yılmaz, daha sonra yılın kalfası seçilen dekoratif el sanatları kalfası Ayşe Yanıktepe ve yılın çırağı seçilen İlimizde Şehit Onur Deniz Mesleki Eğitim Merkezi’nde mobilya ve iç mekân tasarım alanında öğrenim gören Emir Can Ekinci’ye ödüllerini verdi.

Ahilik temalı fotoğrafı sergisinin gezilmesinin ardından, geleneksel ahi pilavının ikram edilmesiyle program son buldu.

Valilik Basın