Genel

Osmaniyeliler tek yürek, tek yumrukla haykırdı: “SÖZ KONUSU VATANSA; GERİSİ TEFERRUAT”

Vali Dr. Erdinç Yılmaz: “Kurtuluş Savaşı ruhuyla hareket eden aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin, ihanet şebekesi karşısında gösterdiği onurlu duruşun sonucu olarak elde ettiğimiz demokrasi zaferimizin 7. Yılını kutlamanın heyecanı ve haklı gururunu yaşıyoruz.  Vatandaşlarımızın vatan ve millet uğruna göstermiş olduğu mücadele sayesinde Türkiye Yüzyılı’mızı emin adımlarla inşa ediyoruz” dedi.

     15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşüne, ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, 12’nci Komando Tugay Komutanlığı Komutan Vekili ve Garnizon Komutanı Piyade Komando Albay Turgut Muhammet Çalışkanlar,  Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş,  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Şehitlerimizin aileleri ve Gazilerimiz öncülüğünde çok sayıda vatandaşımızın katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü, Dr. Devlet Bahçeli Meydanı Şehitler Anıtı önünden başladı ve Cumhuriyet Meydanında son buldu.  Yürüyüşte gençlerimiz tarafından Bayrağımız taşındı. Yürüyüş sırasında korteje Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı  da eşlik etti.

          Cumhuriyet Meydanındaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı ise coşkulu bir kalabalığın katılımına sahne oldu. Mehter Takımının gösterisi ile başlayan programın devamında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, canları pahasına demokrasimize, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkan demokrasi şehitlerimiz ve terör şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Programın devamında Zafer Camii İmam Hatibi Mahmut Durmuş tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftü Vekili Alaaddin Hançer dua etti.

Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Kurtuluş Savaşı ruhuyla hareket eden aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin, ihanet şebekesi karşısında gösterdiği onurlu duruşun sonucu olarak elde ettiğimiz demokrasi zaferimizin 7. Yılını kutlamanın heyecanı ve haklı gururunu yaşıyoruz.  Vatandaşlarımızın vatan ve millet uğruna göstermiş olduğu mücadele sayesinde Türkiye Yüzyılı’mızı emin adımlarla inşa ediyoruz.

Sizler o gece; bağımsızlığına, Şanlı Bayrağına, Cennet Vatanına, Kutsal Ezanına, Türk Devletine ve geleceğine sahip çıkan kahramanlarsınız.  Ülkemizdeki demokratik hakları, Türkiye’nin bağımsızlığını, milli iradenin hâkimiyetini ve Türkiye Yüzyılı hedeflerini savunma ülküsüyle cesurca mücadele ettiniz. Hepinize şükranlarımı sunuyorum. Sizler o gece;  yurdumuza alçakları uğratmayarak, topraklarımıza göz dikenlere, bayrağımıza el sürmeye yeltenen hain fetöcü alçaklara haddini bildiren vatan aşığı, bayrak sevdalısı Türk Milletisiniz. Biliyorsunuz ki; bu hain fetö terör örgütü; devletin içinde yıllardır kök salarak, ülkemizin bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, güvenlik birimlerine, mülki ve adli yapısına sahip olmayı hedeflemişti.

 Öyle geniş bir ağa sahipti ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirme arzusu kurarken, milli iradeyi hiçe sayan bu alçaklar bir tek şeyi hesaba katamadı; Çünkü, Büyük Türk Milleti’ne yabancıydılar hiç tanımıyorlardı. Ve Bu Millet; Bayrağımızı indirtmeyeceğiz, Ezanımızı dindirtmeyeceğiz, Düşmana geçit vermeyeceğiz,

Vatanımıza dört elle sahip çıkacağız, diyerek düşmana en sert tokadı o gece attı. Böylelikle; Şahadet aşkını göğsüne nakşeden Türk Milleti, düşmanın kalbine korku salmıştır. Çünkü biliyoruz ki; Şanlı Bayrağına, Cennet Vatanına, Kutsal Ezanına el sürdürmeye yeltenerek vatana ihanet edenler, kesinlikle bir gün Türk’ün şamarını yerler.”dedi.

Sözlerinin devamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milleti, bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı var olmanın yegâne koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. 

Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.” sözlerini hatırlatan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Mücadelemiz hak ve hakikat içindi; dik duruşumuzdan asla ödün vermedik. Çünkü Türkiye hakikatin son kalesidir. 15 Temmuz gecesi, aziz milletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’IN çağrısına hep bir ağızdan; “Ey! hak sevdalısı yiğidim, sen istersin de bu millet durur mu? Senin davetine icabet etmemek hiç olur mu? Hele bir de; mevzu, memleket meselesi olunca, Yüce Türk milletinin gücünün üstünde, güç olur mu?” haykırışıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’IN çağrısına kulak vermiş, yediden yetmişe, yurdun dört bir yanında tek yürek olup, iradesini bir avuç hain fetöcü darbeciye çiğnetmemiştir. Cumhurbaşkanımızın Başkomutanlığında, milletimizin “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan ve Tek Devlete” olan bağlılığının nişanesi olan bu zafer, yakın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Sizler o gece; Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, çıplak ellerinizle tankları durduran, ölüm saçan silahlara yalın ayak meydan okuyan, canından aziz bildiği vatanı uğruna kendini siper eden yiğitlersiniz.”diye konuştu.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz konuşmasının son bölümünde, “Ey “Türkiye Yüzyılının Kahramanları”; bilin ki emanetinize gözü gibi bakan, son nefesine kadar koruyacak olan, Türk Milleti var. “Türkiye Geçilmez!” diyen bu milletin evlatları olarak sonsuza kadar “vatan sağ olsun” diye haykıracağız. Yıllar önce gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele karşı bugün de birliğimizi, dirliğimizi ve sarsılmaz irademizi göstermeye devam edeceğiz. 

Bugün, sınırlarımızın içinde ve dışında yürüttüğümüz mücadele; O gece olduğu gibi, tarihi duruşumuzdan asla taviz vermediğimizin ve vermeyeceğimizin en net ifadesidir. 15 Temmuz’daki şahlanışımız, sınır ötesi operasyonlarımız, üç tarafımızı çevreleyen denizlerde Mavi Vatan’ı koruma ve savunma azmimiz, bağımsız ve güçlü Türkiye’mizin en kararlı yürüyüşüdür.

Bir asırdır bu ruh ve tarih şuuruyla ülkemizi geleceğe taşıyoruz. Türk donanma tarihinin ilk havuzlu helikopter gemisi Anadolu’muzla, yerlerin aslanı tankımız Altay’la, göklerin kartalı Gökbey ve Hürkuş’la, Türksat 5A uydumuzla, yerli ve milli otomobilimiz TOGG’la, siber savunma araçlarımızla, kendi üretimimiz olan iha ve sihalarımızla, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip son teknoloji AKINCI’mızla,yerli ve milli savaş uçağımız gökyüzümüzün savunucusu Kaan’la milli teknoloji hamlelerini bir bir gerçekleştiriyor ve “Türkiye Yüzyılı” yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Tüm gayemiz, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün muasır medeniyetler seviyesine ülkemizi çıkarma hedefi doğrultusunda ilerlemeye, hangi yatırımların yapılması gerekiyorsa yapmaya, kiminle mücadele edilmesi gerekiyorsa mücadele etmeye, kararlılıkla ve büyük bir aşkla and içtik. Büyük Önder Atatürk gelişmelerin arkasından değil, önünden gitmek için dünyayı yakından takip etmiştir. Bugünkü Türkiye’nin yol haritası da budur. Türkiye bugün de Suriye’dedir, Türkiye bugün de Libya’dadır, Türkiye bugün de Kafkaslar’dadır,

Türkiye bugün de Avrupa ve Dünyada öncü bir diplomatik mücadele yürütmektedir. Atatürk’ün bölgemizi ve dünyayı kucaklayan siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri mirasına sahip çıkmak görevimizdir.

Ülkemizin geldiği konum takdire şayandır. Millileşme ve lider ülke olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Sözlerime son verirken; Ülkemizin bekası, Milletimizin İstiklali ve Şanlı Bayrağımız uğruna can veren kahraman Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Vatan ve Millet aşkıyla mücadele ederken Gazilik şanına ulaşan tüm Gazilerimize sağlıklı hayırlı uzun ömürler niyaz ediyorum. 

Hak yolunda, İstiklali uğruna mücadeleden vazgeçmeyen kahraman Türk Milletini ve Bayrağa bakınca gözleri dolan, Şehitler Diyarı Osmaniye’min yiğit evlatlarını sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ne mutlu yüreği bayrak aşkıyla çarpan yiğitlere, Ne mutlu Türkiye Yüzyılının Kahramanlarına, Ne Mutlu Türküm diyene!”dedi.

        Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından Osmaniye Belediyesi 7 Ocak Halk Oyunları ekibi gösterilerini sergiledi. Programın devamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması, dev ekrandan yayınlandı. Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü dolayısıyla hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

        Programın devamında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi şükranla anarak başladığı konuşmasının devamında, “Bizim için vatan, bayrak, ezan söz konusuysa gerisi teferruattan ibarettir. 15 Temmuz unutulmasın, unutturmamalıyız. Ne mutlu Türküm diyene”dedi.

        Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye İl Başkan Vekili Yusuf Çenet ise yaptığı konuşmada,  “Vatanı için canını feda eden bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, Rabbimizden hayırlı uzun ömürler diliyorum. Bütün dünyaya özellikle de mazlum milletlere örnek olan bu şanlı direniş Türk Milletinin tarihine altın harflerle yazılmıştır.”dedi.

        Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise yaptığı konuşmada, “Hepinizin Milli Birlik ve Demokrasi Bayramınızı tebrik ediyor, hepinize en kalbi saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”dedi.

 Program Ünlü Ozan Aşık Feymani, Hatice Abul ve Gül Ahmet Yiğit’in seslendirdiği birbirinden güzel eserler ile devam etti. Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından hazırlanan konserin ardından, Program Türkiye genelinde olduğu gibi Osmaniye’nin tüm camilerinden sala okunması ile son buldu.

Valilik basın