OŞYAD’TAN HER ÖĞRENCİYE KİTAP

Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD), Merkeze bağlı Çardak Köyü İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek tüm öğrencilere kitap hediye etti.

OŞYAD Yönetim kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde; “İhtiyaç duyulan okullara kitap kampanyası” kapsamında, Çardak Köyü İlkokul ve Ortaokulu Müdürlüğünden yanıt geldi.

Okul Müdürü Malik Çelebi, öğrencilerin okul kütüphanelerinden yararlanabilmeleri için kitap istekleri olduğunu belirtmesi üzerine, OŞYAD üyelerinin; “Yasalara uygun olarak yayınlanmış” şiir ve öykü kitaplarından oluşan paketler hazırlandı.

İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine yönelik yayınlanan dernek üyelerinden Zahide Eskici’nin kitaplarından oluşan paketler hazırlandı.

OŞYAD üyesi İbrahim Şadi Çenet’in Köyü olan Çardak İlk ve Ortaokulu’na gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında; 108 kitap öğrencilere, 50 kitap ta okul kütüphanesine olmak üzere toplamda 258 kitap bağışında bulunduk.

Ayrıca Okul İdareci ve öğretmenlerine de kitaplar yazarlarımız tarafından imzalı olarak verildi.

Ziyarette, öğrencilerle kültür-sanat ve edebiyat üzerine sohbetler edildi, onların şiir okuma yetenekleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı.

Osman Körkü’nün bağlaması ile türküleri yorumlamasının ardından, Selahattin Ölmez ile İbrahim Şadi Çenet şiirlerini okudu.

Ardından, öğrencilerin belleklerini yoklamak amacı ile kırsal alanda kullanılan sözcüklerin yazılı olduğu kitap ayraçları üzerindeki sözcükler okunarak, öğrencilerden açılımları istendi.

Kırsal alanlardaki vatandaşların kullandığı sözcüklerin açılımını bilen öğrencilere, üzerinde sözleri yazılı “Kitap ayraçları” hediye edildi.

Öğrencilerin şiirlerini okumaları, müzik eşliğinde türküler söylenilerek oynamaları ile program devam etti.

Çardak Köyü’ndeki programın sonunda; Okul yönetimi tarafından belirlenen İlk ve Ortaokul Öğrencileri arasında yıl içerisinde kütüphaneden en çok yararlananlardan erkek ve kız öğrencilere ödül verilmesi gerçekleştirildi.

Çardak Köyü İlkokulu’nda bu yılki eğitim-öğretim döneminde, okul kütüphanesinden kitap alan; Nuran Nisa Yılmaz ile Vahid Diken’e, Ortaokul öğrencileri arasında ise; Ceren Çenet ile Süleyman Gökhan Gökcek’e, OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak tarafından,“Başarı belgesi” ve kitaplar hediye edildi. (OŞYAD BASIN)