OTİZM’Lİ ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELEN MİMAR BERNA BANU BAŞLAMIŞLI ASKER: “OTİZM ASLA BİR EKSİKLİK DEĞİL…”

Duygusal anların da yaşandığı etkinlikte Mimar Berna Banu Başlamış Asker, otizmli çocuklara yakın ilgi göstererek onlara ve ailelerine moral verdi.

Osmaniye Kültür Turizm Ve Gastronomi Derneği  başkanı  Mimar Berna Banu Başlamış Asker,  2 Nisan Otizmle Farkındalık  günü nerdeniyle Özel Yeni Umut Evim Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi‘de otizmli çocuklarla bir araya gelerek onlara moral verdi.

Duygusal anların da yaşandığı  etkinlikte Otizmli çocuklara moral veren Berna Banu Başlamış Asker, konuyla ilgili duygularını şöyle dile getirdi:

Her çocuk konuşmayı, yemek yemeyi, okumayı, yaramazlık yapmayı öğrenir.

Bazen aynı yolla, bazen farklı yollarla…  Otizm bir eksiklik değil,

bir farklılıktır.  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde yine hep birlikteyiz.

Her çocuğumuza şifa dolu bir hayat dilerim.

 Osmaniye Özel Yeni Umut Evim Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri de konuya gösterdiği duyarlı hareketinden dolayı Mimar Banu Başlamış Asker’e teşekkür ettiklerini söylediler.

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70’inde zeka geriliği vardır. %’10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir. 

Otizm belirtileri nelerdir? 

Bir çocuğa otizm tanısı konulabilmesi için aşağıda sayılan belirtilerden en az 6 tanesini taşıyor olması gereklidir.

Sosyal etkileşimde yetersizlik ( göz teması kuramama, yaşıtlarıyla ilgilenmeme ve oyun oynamama, normal mimik ve duygusal ifadeleri göstermeme, etkileşim başlatma ve sürdürmede zorluk)

İletişim bozukluğu (konuşamama, aynı kelimenin sürekli tekrarı (ekolali), konuşan çocuklarla iletişim kurmaya çalışmama)

Hayali veya sembolik oyunlar oynamama (hayali oyunlar kurmama, tekrarlayan basit aktiviteler, sürekli aynı rutin hareketleri tekrar etmek, bir nesnenin bir parçasına aşırı takıntılı olmak, duygusal olarak uyarılamama veya aşırı tepki)

Otizm tedavisi nasıl olur? 

Otizm tedavisinde erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.Tedavinin amacı otizmli bireyin sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirmektir. Bu amaçla davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanır. Uygulanacak tedavinin aileye uygun olması da önemlidir. Konuşma terapisi, motor yetenekleri artırmaya yönelik terapiler, sosyal ileşim becerisini kazandırmaya yönelik terapiler uygulanan tedaviler arasındadır. 

İlaçlar, depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk gibi otizme eşlik eden durumlarda kullanılabilir. 

Otizm tedavisinde ebeveyn eğitimi de son derece önemlidir. Otizm konusunda ailelere destek veren yasal sivil toplum kuruluşları vardır. https://www.medicalpark.com.tr/

HASAN KILIÇ