Pakistan’a Başlatılan İnsani Yardım Kampanyası İçin Valiliklere Genelge Gönderildi

Muson yağmurları dolayısıyla sel afeti yaşanan dost ve kardeş ülke Pakistan’a başlatılan İnsani Yardım Kampanyası için valiliklere genelge gönderildi.

Osmaniye Valiliği tarafından genelge ile ilgili duyuru yapıldı. Yapılan duyuru şöyle: “Bakanlığımız, AFAD Başkanlığı koordinasyonunda muson yağmurları dolayısıyla sel afeti yaşanan dost ve kardeş ülke Pakistan’a başlatılan insani yardım kampanyası için valiliklere genelge gönderildi. Sel dolayısıyla binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği, ülkenin nerdeyse 2/3’sinin sularla kaplandığı, 1.1 milyon evin hasar gödüğü, 800 bine yakın hayvanın telef olduğu Pakistan’a Türkiye’nin insani yardımları devam ediyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hava köprüsü kurulan bölgeye, ilk etapta 10 bin adet çadır, 50 bin gıda kolisi, hijyen ve bebek malzemesinden oluşan yardım gönderiliyor.

İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve STK temsilcilerinin bölgeye yaptığı ziyaret sonrası tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda insani yardımlar hızlandı. AFAD koordinasyonunda başlatılan insani yardım kampanyası için 81 Valiliğine de genelge gönderildi. Genelge kapsamında valiliklerden gelen ayni yardımlar, AFAD İl Müdürlüklerince koordine edilerek selden etkilenen bölgelere gönderilecek.”

Ali Celal KAYMAK