ŞAİR VE HALK OZANI ABDULVAHAP KOCAMAN, KÖYÜNDE ANILDI

Şair ve halk ozanı Abdulvahap Kocaman, ölümünün 16’ncı yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Koçlu köyünde çeşitli etkinliklerle anıldı.

Kadirli Belediyesi tarafından organize edilen Abdulvahap Kocaman’ı Anma etkinlikleri doğum yeri olan Koçlu köyünde yapıldı.

Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’den 150 sporcunun katıldığı Geleneksel Türk Okçuluk yarışması, köyler arası voleybol turnuvası ve Hacivat-Karagöz gösterisi ilginç görüntülere sahne oldu.

Kadirli Ötüken Geleneksel Türk Okçuluğu Spor Kulübü Başkanı Selim Esmeray, merhum Kocaman anısına düzenlenen okçuluk yarışmasına desteğinden dolayı Belediye Başkanı Ömer Tarhan’a teşekkür etti.  

Belediye Başkanı Ömer Tarhan, açılış konuşmasında rahmetle andığı ve şiirlerini dinlediği Kocaman’ın Çukurova’nın yetiştirdiği önemli bir değer olduğunu söyledi.

Belediye olarak her yıl geleneksel olarak düzenledikleri anma programlarını sürdüreceklerini ifade eden Tarhan, “Aşık ve halk ozanlarımıza her zaman sahip çıkıyoruz, çıkmaya devam edeceğiz. Çukurova’da yetişen halk ozanlarımızın isimlerinin yaşatılması adına bu tür etkinlikler önemli. Onlar, barışın, insanlığın, sevdanın, vatan ve millet sevgisinin yoğrulduğu topraklarda kültürümüzü değerlerimizi yansıtan insanlardır. Aşıklık geleneğinin yaşatılması için desteğimiz sürecek. Şair ve halk ozanımız Abdulvahap Kocaman ve vefat eden ozanlarımız rahmet anıyor, yaşayanlara Sağlık ve uzun ömürler diliyoruz” dedi.

Sanatçı Gül Ahmet Yiğit ve halk ozanları tarafından Kocaman’ın sevdiği türkülerin okunduğu etkinlikte, dereceye girenlere sporculara madalya ve kup, halk ozanlarına plaket verildi.

Belediye tarafından pilav ve ayran ikramı ile sona eren etkinliklere, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Vali Yardımcısı ve Kadirli Kaymakam Vekili Adem Yılmaz, Valilik Basın Yayın Müdürü Osman Turunç, Kadirli Gençlik ve Spor Müdürü Yılmaz Bal, İlçe Emniyet Müdürü Tarık Esad Kahveciler, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Erdinç Boztepe, İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Gürlek, Belediye Başkan Yardımcısı Cezmi Yavuz, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Semercioğlu, Belediye meclis üyesi Derviş Kocaman, siyasi parti temsilcileri, Koçlu Köyü Muhtarı Fatma Kadıoğlu, STK temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.   

 MENDERES ÖZAT