SOMUNCU BABA CAMİİNDE “İMECE USULÜ” VERİLEN  İFTAR YEMEĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Camide İmece usulü ile verilen iftar etkinliği ile ilgili olarak bir açıklama yapan Osmaniye Somuncu Baba Camii Emektar İmam Hatibi Ömer Bahçeci; “Maddi manevi katkı sağlayan tüm dostlara teşekkür ederiz. Başta Hacı Bekir Yeksek amcamıza, İftar Yemeklerimizin yapılmasında emek veren bay bayan cemaatimize, Maddi manevi destek veren Camii Cemaatimize, Kıymetli Hocalarımıza, davetimize icabet eden İftar soframıza bedeniyle, ruhuyla bizlerle beraber olan tüm dostlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Osmaniye Somuncu Baba Camii’de Minare duldasında İmece usulü Kadir Gecesi İftar Programı yapıldı. İftar Programına,  7’den 77’ye tabiri ile yüksek düzeyde katılım sağlandı

Somuncu baba Camii avlusunda Çarşamba günü Kadir Gecesi vesilesiyle okunan Hatimler, Yasinler tüm geçmişlerimize bağışlanarak  Minare Duldasında İmece Usulü Kadir Gecesi İftar Programı gerçekleştirildi.

Cami Cemaati’nin, Mahalle sakinlerinin, İftar Davetini Duyarak Davete İcabet eden katılımcılar, yapılan programa memnuniyetlerini dillendirdiklerine şahit olundu.

Birlik beraberliğin oluşmasına, gelenek göreneklerimizin milli manevi değerlerimizle rol model davranışlarla, gelecek kuşaklarımıza ulaşmasına vesile oluşmasına şahit oluyoruz, denildi.

Minare Duldasında İmece Usulü Kadir Gecesi İftar Programının Osmaniye Somuncu baba Camii’de geleneksel hale geldiği belirtildi.

İmece’nin  TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?
İmece kelimesi, insanların gönüllü ya da zorunlu olarak bir araya gelip el birliği ile birtakım işlerin görülmesi şeklinde yapılan ortak bir çalışma türü olarak ifade edilir. İmece yöntemi ile insanların işleri yapılacaksa bu işler öncelikli olarak bir sıraya konmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre imece kelimesinin anlamı ise kırsal kesimlerde köyün zorunlu ve gönüllü işlerinin köyde yaşayanların el birliği ile yapması şeklinde ifade edilmektedir.

İMECE USULÜ NE ANLAMA GELİYOR?

İmece usulü, ortaklaşa yapılan iş anlamına gelmektedir. İnsanlar bu işi gönüllü ya da zorunlu yapmaktadırlar. https://www.milliyet.com.tr/egitim

İftar proğramında bir konuşma yapan Somuncu Baba Camii Emektar İmam Hatibi Ömer Bahçeci; “Maddi manevi katkı sağlayan tüm dostlara teşekkür ederiz. Başta Hacı Bekir Yeksek amcamıza, İftar Yemeklerimizin yapılmasında emek veren bay bayan cemaatimize, Maddi manevi destek veren Camii Cemaatimize, Kıymetli Hocalarımıza, davetimize icabet eden İftar soframıza bedeniyle, rûhuyla bizlerle beraber olan tüm dostlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz. İyi ki varsınız Kıymetli Dostlar. Yüce Yaradan birlik beraberlik duygularımızı İslam ahlakında olgunlaşabilme becerimizle daha iyi günleri lutfeylesin. Yüce Yaradan, bizlere dünya ve Ahiret mamuriyeti elde edebilmeyi nasib-i müesser eylesin” duasında bulundu.

Haber merkezi