SU KAYNAKLARI BALIKLANDIRILIYOR

Osmaniye’de Arıklıkaş göletine 20.000 ve Mehmetli baraj gölüne 204.000 adet olmak üzere

 toplamda 224.000 sazan balığı yavrusu bırakılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” uygulanmaktadır.

Balıklandırma Programı Çerçevesinde; Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Üretim İstasyonundan ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğünden Temin edilen.balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve İlçemiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğundan 2022 yılı Balıklandırma Projesi kapsamında İlimiz Bahçe ilçesinde bulunan Arıklıkaş göletine 20.000 ve Sumbas ilçesinde bulunan Mehmetli baraj gölüne 204.000 adet olmak üzere toplamda 224.000 sazan balığı yavrusu bırakılacaktır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir.

Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz

Haber merkezi