Genel

TİLYAD EĞİTİMİ BAŞLADI

İlk kez Travmalarda İleri Yaşam Desteği Eğitimi (TİLYAD)  İlimiz genelinde faaliyet gösteren Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görevli sağlık personellerinin katılımı ile 4 Mart  2024 tarihinde  başladı.
3 gün sürecek TİLYAD Eğitiminin İl Ambulans Servisi Başhekimliği Eğitim Birimi tarafından verilmeye başlanması ile birlikte personellerimiz eğitim almak için başka illere gitmek zorunda kalmayacak.
Eğitim Programına  8’i AABT, 2’si ATT olmak üzere toplam  10 sağlık personeli katılmakta olup, eğitim  4 gün sürecektir.  Eğitim ekibimize Adana İl Sağlık Müdürlüğünden 3 Gözetmen Eğitmen ve Osmaniye Devlet Hastanesinden 1 Acil Tıp Uzmanı Eğitmen olarak katılmaktadır. 
İlimizde ilk kez yapılan TİLYAD eğitiminin açılış programına Sağlık Hizmetleri  Başkanı  Dr. Yasin Güngör  ve İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Zeynep Demirdelen katıldı.

TRAVMA İLERİ YAŞAM DESTEĞİ EĞİTİMİ (TİLYAD)

Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin travmalı hasta yönetimi konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmek amacı ile düzenlenen eğitim modülüdür. Eğitimde;  teorik sunumlar, küçük gruplarla parça beceri uygulamaları ve senaryo çalışmaları yapılmaktadır.

Eğitimin;
1. Günü açılış, tanışma ve beklentilerin alınması ile başlar. Katılımcıların, eğitim öncesi bilgi düzeyini ölçmek amacıyla yapılan ön testin ardından Olay Yeri Yönetimi ,Triyaj ve spesifik Travmalar 1 (Kafa travması-spinal travma) teorik konularının anlatımı yapılır .Anlatımı yapılan konularla ilgili oyunlaştırmalar ve parça beceri çalışmaları ile gün tamamlanır.

2.Gün: Spesifik Travmalar 2(Toraks-Abdominal- Pelvik Travmalar) ve Spesifik Travmalar 3(Ektremite,Yanık ve Crush Sendromu) konularının teorik anlatımı ve konu ile ilgili parça beceri çalışmaları;

3. Gün: 1.gün ve 2.gün anlatımı tamamlanan konularla ilgili vaka simülasyonları

4. Gün: Teorik ve pratik sınavın ardından  katılım belgelerinin teslimi ve kapanış programı ile kurs tamamlanır.

https://hatayiasb.saglik.gov.tr/