“Türk Mutfağı Haftası” Etkinlikleri

Cebelibereket Kültür Merkezi’nde fuaye alanında firmalar tarafından oluşturulan stantları gezen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve protokol üyeleri Osmaniye’ye has yöresel ürünleri inceledi ve bilgiler aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  iş birliğinde etkinlik düzenlendi.

Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe OKÜ  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç’ın yanı sıra Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Osmaniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Hulisi Akkuş, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz , OKÜ  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile akademik personeli ve  çok sayıda davetli katıldı.
Daha sonra etkinlik için düzenlenen Türk Mutfağının Dünü, Bugünü ve Yarını başlıklı panele geçildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan panelin açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan  Torun yaptı.

    Girişimci Kadın, Yöresel Yemekler İşletmecisi Tülay Tekbıyık Barutçu da kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra  Üniversite Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Önder Yayla moderatörlüğünde panele geçildi. Panelde Üniversite Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Meral Üzülmez, ‘Türk Mutfağının Sürdürülebilirliği’; Dr. Öğretim Üyesi Mevhibe Terkuran, ‘Türk Mutfağında Gıda Güvenliği ve Gıda Kaynaklı Virüsler’; Öğretim Görevlisi Şeyda Yayla, ‘Yöresel Ürünlerin Türk Mutfağının Tanıtımındaki Yeri’ ve Misafir Öğretim Görevlisi Ergin Fidan ise ‘Türk Mutfağının Tarihsel Gelişimi’ başlıklı sunumları yaptı.

Sunumların ardından katılımcıların sorularının cevaplanması ile devam eden panel, protokol üyelerinin panelistlere plaket takdimi ile sona erdi.