ÜLKÜCÜ HAREKETİN AKSAKALLISI DUAYEN ŞAİR ÖĞRETMEN MEHMET AVŞAR’I  ZİYARET

Öğrettik dünyaya Türk’ün adını,

Yüce dağlar gibi şana şan kattık.

Sürdük Fransız’ı Yedi Ocak’ta,

Zafer sevincini bir daha tattık.

 Bugün düşmanları kovduğumuz gün,

 Gökte bayrak gibi doğduğumuz gün

           (MEHMET AVŞAR)

Ülkücü Hareketin temel taşlarından emekli öğretmen şair güzel insan Mehmet Avşar’a geçmiş olsun ziyaretleri sürüyor.

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkanı eğitimci Mehmet Çetinkaya da ülkücü hareketin aksallılarından Mehmet Avşar hocayı Cumhuriyet Mahallesindeki evinde ziyaret etti.

Başkan Çetinkaya, ziyaretle ilgili duygularını “Değerli büyüğümüz Mehmet Avşar hocamızı ziyaret ettim. Geçmiş olsun, dilek ve şifa dualarımızla hatırlı kahvesi eşliğinde sağlık üzerine sohbet ettik. Dostlara selamı var” şeklinde dile getirdi.

Osmaniye’nin sanat ve kültür hayatının en önemli isimlerinden biri olan ve bu alanda ilimizin Ulu Çınarı olarak adlandırılan Şair ve Yazar “Mehmet Avşar üstadımıza biz de basın olarak acil şifalar ve hayırlı bir ömür diliyoruz.

MEHMET AVŞAR KİMDİR?

1941 yılında Osmaniye’nin merkez Kırmacılı köyünde dünyaya gelen Mehmet Avşar, Avşar asıllı Hacı İbrahim ve Karkın asıllı Zeynep Avşar’ın oğludur. Çocukluğunun ilk yılları köyde geçiren Avşar, ilköğrenimini Güneyse İlkokulu’nda, Ortaöğrenimi Adana İmam-Hatip Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.

Askerlik dönüşü Adana İstiklal Ortaokulu’nda görev yaptı. 1973 yılı sonunda Osmaniye Endüstri Meslek Lisesi’ne öğretmen ve idareci olarak atandı. 1975 yılında Siirt’e il milli eğitim müdürü olarak tayin edildi. 1977 yılı sonuna kadar bu görevde kaldıktan sonra tekrar Osmaniye İmam-Hatip Lisesi’ne tayin edildi. 1992 yılına kadar bu okulda çalışarak emekli oldu.

“Çınarın Feryadı” (1990), “Dörtlükler” (1997), “Göççiçeği” (1999), “Gül Sevdası” (2007), “Zamana Mühür Vurmak” (2011) beş şiir kitabı yayınlanmıştır.

Milliyetçi ve mukaddesatçı fikirlerle yetişen Mehmet Avşar, öğretmenlik ve idareciliğinin yanında, dernek ve cemiyetçilik faaliyetlerinde de etkin olarak bulunmuştur. Mehmet Avşar, hayatını Osmaniye’de mütevazı ama şiirle dolu bir şekilde devam ettirmektedir.