Genel

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ: “KARACAOĞLAN 400 YILDIR ARAMIZDA, 400 YILDIR YAŞIYOR”

Osmaniye Valiliği, Düziçi Kaymakamlığı, Düziçi Belediyesi ve Karacaoğlan Derneklerinin işbirliği ile düzenlenen 1. Karacaoğlan Türkü Festivali Karacaoğlan’ın mezarının bulunduğu Düziçi Hoğdu Yaylasında yapıldı. 

Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, aşıklar, ozanlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Programda konuşan Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, “Bizim binlerce yıllık geçmişe dayanan bir kültürümüz var. Bu kültürün bugüne kadar yaşatılmasında Karacaoğlan ve diğer ozanlarımızın çok büyük emekleri oldu. Belki yazılı tarih 300 yıl 500 yıl geriye gidebilir ama biz belki de 15 Bin yıldır belki de 20 Bin yıldır bu coğrafyalarda Anadolu coğrafyasında öncesinde Orta Asya’da hüküm sürmüşüz. Bu kültürün bugüne kadar yaşamasına vesile olan herkese teşekkürler ediyoruz. Bugünkü programı Sayın Valimizin talimatıyla gerçekleştirdik. Daha önceki yıllarda pandemi nedeniyle bu tip programları yapamamıştık ama şimdi Sayın Valimizin talimatları ve destekleri ile 1. Türkü Festivalini düzenliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda devamı gelecektir.”dedi.

        Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Karacaoğlan 400 yıldır aramızda, 400 yıldır yaşıyor. Bu topraklardan çıkmış, asırlara mühür vurmuş bu Büyük Üstadın anıt mezarını yaptırdık. Bu koca asırlık çınarın yanı başında Halk Ozanımız yatmaktadır. Halk Ozanımız aslında bütün dünyaya yayılmış, bütün Orta Asya’da biliniyor ve asıl yaşadığı bölge Çukurova, Toroslar. Bu Halk Ozanımız bizim için paha biçilmez bir değer, bir kıymet. Bugün birincisi düzenlenen Karacaoğlan Türkü Festivali’ni bugün çok iyi bir katılımla başlatmış oluyoruz. Buradaki coşku ve heyecanın büyüyerek, bütün Türkiye’ye bütün dünyaya yayılacağına inanıyorum. Çünkü Karacaoğlan öyle güçlü bir Ozan, öyle güçlü bir ses ki söyledikleri bugün hala dillerde.”dedi. Bir Türkü sevdalısı olduğunu belirten Vali Yılmaz, Türkülerin duygu, aşk, sevgi, insana olan saygı, yaşanmışlık ve hepimizden bir şeyler taşıdığını belirterek, “Çukurova’mız aşıklık geleneği bakımından güçlü olan yerlerin başında geliyor. Bu isimlerin başında Aşık Feymani Üstadımız, Gül Ahmet Yiğit ünlü Ozanımız ve daha pek çok ozanımız geliyor. Atalarımızın bizlere bıraktığı bu Aşıklık geleneğini devam ettirmemiz, bu büyük kültürü yaşatmamız anlamında Karacaoğlan Türkü Festivali’ni çok anlamlı buluyorum.”dedi.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

 “Asırlardır Kadim Anadolu’nun dört bir yanını saran bir ses, ağızlardan düşmeyen türkü, gözlerde parlayan ışık, gönüllerde taht kurmuş bir sevda… Torosların rüzgarı, ovaların sarı başağı, ak çiçek açan Çukurova pamuğunun bereketi; ünlü halk ozanımız Karacaoğlan. O, türkülere konu olan şiirleriyle gönüllerde taht kurmuş bir efsanedir. Güzelleri över, yiğitleri metheder.

Dert ortağı, can yoldaşı dağlara seslenir. Onun dörtlükleri; Anadolu’nun mis kokan çiçekleriyle süslüdür. Torosların nergisi, sümbülü, menekşesi şiirlerine renk, dizelerine biçim verir. Yaylalar onunla yüce, tarlalar onunla zengindir. Kimi zaman karlı dağlar aşar, kimi zaman Tekir’de alır soluğu…

Toroslardan Çukurova’ya ırmak olup, Akdeniz’e dökülür. O gönül alır, gönül verir, sevenlerin gönlünü hoş eder.  Sevdiğinin gözleri eladır. Vurur sazın teline;“Ela gözlüm ben bu elden gidersem / Zülfü perişanım kal melül melül”diye seslenir sevdalısına. Etkileyici diliyle, Türkçeyi nakış gibi işlemiştir usta ozan şiirlerine. Denilebilir ki; Karacaoğlan gönüllerde doğmuş ve gönüllerde yaşamaktadır. Yaklaşık dört asır önce ünlü ozan ses olmuştur tellerde, söz olup dillere dökülmüş ve Anadolu’ya gönül mührünü vurmuştur.

Yaşadığı coğrafyadaki kuşlara, bitkilere, dağlara, ovalara seslenir. Çukurova’ya has turaç kuşu da buna bir örnektir. “Ötme turaç ötme işin var senin” diyerek, yaşadığı coğrafyayı tanıtır.Bizler de günümüzü güzelleştiren, türküleriyle içimizi ısıtan Ünlü Halk Ozanımızın anılarını yaşatmak amacıyla Düziçi İlçemizin Farsak Köyü’nde yer alan Hoğdu Yaylasına “Anıt Mezar” yaptırdık.

Kuş bakışı saz şekli görüntüsüne sahip olan anıtın kenarını çevreleyen sütunlarda ozanımızın şiirlerinin ana teması olan aşk, doğa, ayrılık, gurbet ve sıla özlemini içeren eserleri yer alırken, ölüm teması ise kendi mezarını simgelemektedir.  Amacımız; gelecek nesillerimizin, Türk Dünyasında iz bırakarak, halk dilini en özgün, gerçekçi ve samimi bir şekilde şiirlerine konu eden büyük üstat Karacaoğlan’ı tanımaları ve yaşatmalarıdır.”diye konuştu. Vali Yılmaz, Festivalin düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

        Konuşmaların ardından Edebiyat Öğretmeni Yusuf Geçit Karacaoğlan’ın hayatını anlattı. Programın devamında Ünlü Ozan Aşık Feymani ve daha sonra da Üstat Gül Ahmet Yiğit birbirinden güzel Türkülerini seslendirdiler.

        İki gün sürecek 1. Karacaoğlan Türkü Festivali’nin ilk gününde program plaketlerin verilmesiyle son buldu. Vali Dr. Erdinç Yılmaz Aşık Feymani ve Gül Ahmet Yiğit’e plaketlerini takdim etti. Belediye Başkanı Alper Öner de Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a plaket sundu.

  1. Karacaoğlan Türkü Festivali’ne Aşık Feymani, Gül Ahmet Yiğit, Aşık Dursun Yeşiloğlu, Karayiğit Osman, Yahya Gürz, Ali Demirci, Aşık Ersani, Ozan Duranoğlu, Hatice Abul, Kul Yusuf, Yusuf Kültüroğlu, Çobanoğlu İbrahim Çoban, Ufuk Torun, Ozan Maranlı, Yusuf Yel, Ozan Cumali, Osman Körkü, Ayvaz Kürklü Ozanlarımız ile Erdoğan Öner, Dert Ozanı Mustafa Akpınar, Talibi Talip Kazgı, İzzettin Kanat, Ahmet İpek, Dr. Musa Güven, Ali Köşker, Geçitoğlu Yusuf Geçit Şairlerimiz katıldı.

Valilik basın