Genel

Vali Erdinç Yılmaz’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Mesajı

Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Yılmaz mesajında şu ifadeleri kullandı: “Merhamet, sevgi ve şefkat dolu yürekleri ile hayatımızın dokundukları her alanına anlam katan kadınlarımız yeri doldurulamayan ve değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen en özel hazinemizdir. Toplumun temel taşı ve aile birliğinin en önemli unsuru olan kadınlarımıza verdiğimiz değer ve saygı, bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme seviyesini ölçmektedir. Birlik ve beraberliğin, sevginin, adaletin ve erdemin kök saldığı verimli topraklarımızda bir insanlık suçu olan kadına yönelik şiddet ile karşı karşıya kalmak bizleri çok derinden yaralıyor. İşte bu noktada el birliğiyle şiddete açılan bütün pencereleri kapatmamız ve her açıdan mücadele etmemiz çok büyük bir önem arz ediyor.

Valiliğimiz koordinasyonunda “Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans” ilkesiyle ilimizde devletimizin tüm kurumsal mekanizmalarıyla harekete geçip işbirliği içinde çalışarak “Kadınlarımıza El Kalkamaz” prensibiyle mücadele ediyoruz. Aynı zamanda, 81 ilimizde faaliyete geçen, Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Birimi sayesinde tüm kolluk personellerimiz konuya, kadına şiddette tavize yer yok ilkesiyle yaklaşıyor ve çalışmalarını titizlikle yürütüyorlar. Öte yandan “KADES” ve “Elektronik Kelepçe Uygulamasıyla” da, şiddet mağduru kadınlarımızın korunması amacıyla her türlü mücadele yöntemlerini hayata geçiriyoruz.

Unutmamalıyız ki: şiddeti öğrenerek doğmuyoruz, yalnızca miras bırakarak öğretiyoruz. Bu sebeple evlatlarımızı sevgiyle büyütmeli, insan haklarının bilincinde, adaletli ve dürüst sağlıklı nesiller inşa etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu özel günün dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalara ışık tutması temennisi ile tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada yaşamalarını diliyor, vatandaşlarımızı “KADINA EL KAL-KA-MAZ!” sözünün bilincinde olmaya ve şiddetle mücadele etmeye davet ediyorum.”

Ali Celal KAYMAK