Genel

VALİ YILMAZ: “İSTİKLÂL MARŞI, MİLLETİMİZİN KARAKTERİDİR “

12 Mart istiklâl marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü mesajı yayınlayan Vali Dr. Endinç Yılmaz, şunları söyledi:

Kıymetli Hemşehrilerim;

Bugün; Varlığım Türk Milleti’ne armağan olsun diyerek, Milli Marşı’mızı kaleme alan İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un büyük ve eşsiz eserinin 103. Yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Marşlar; milletlerin karakterinden, hafızasından, tarihinden, mücadelesinden zuhur eder. Unutmayın ki; her milletin marşı olmaz. Her milletin vatan toprağı uğruna verdiği mücadeleyi resmeden, rengini vatanı için kendini feda eden şehitlerinden alan bir bayrağı olmaz. Birlik ve beraberliğimizin simgesi; tüten her ocağımızın kutlu zaferi, İstiklâl Marşı, milletimizin karakteridir. Ön sözümüz ve son sözümüzdür.

            Atalarımız İstiklâl Marşı’nı önce yaşamış, sonra yazmıştır. Bizler tarihin en karanlık günlerinde “tek dişi kalmış canavara” meydan okuduk. Korkmadık. Yılmadık. Asla vazgeçmedik. Garbın afakını saran çelik zırhlı duvarı, iman dolu göğsümüzde paramparça ettik. İstiklal Marşımızı; milletimizin sözü, sesi, nefesi; hürriyet ve bağımsızlık aşkımızın en yüksek ifadesi olarak 103 yıldır aşkla ve gururla okuyoruz. Dünya durdukça da okuyacağız.

            İstiklâl Marşı’mız; milletimizin bağımsızlık sembolü olarak, Ay Yıldızlı Hilalimizle dalgalanacak, semalarımızda daima yankılanacaktır. İstiklâl Marşımızla milli mücadelemize silinmeyecek bir abide diken, Türkiye Cumhuriyeti’nin marşını yazan Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla anıyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.

            Ezelden beri hür yaşayan bir milletin evlatları olarak İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından milli marş kabul edilişinin yıldönümünü kutluyorum.

            Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Marşımıza ilham veren milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, vatanımıza can suyu olan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

“Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!”

Valilik basın