Genel

VALİDEN ANAOKULUNDA  İNCELEME

Vali Dr. Erdinç Yılmaz :“Şu anda Selimiye Mahallemizde 6 derslikli anaokulumuzun yapımı tamamlanmak üzere. 11 anaokulumuzun inşaatı da devam ediyor. Bu okullarımızın hizmete girmesi eğitim öğretim kalitemizin artmasında elbette çok önemli. Binamız sağlam ve modern. Çocuklarımız, çok rahat edecekleri bir okula kavuşacaklar. Bu anlamda çok mutluyum. Bu binada çocuklarımız huzur içinde inşallah eğitim öğretimlerine başlayacaklar” dedi.

 

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Selimiye Mahallesinde yapımı tamamlanan 6 derslikli anaokulunda incelemelerde bulundu. Vali Yılmaz’ın inceleme ziyaretinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı ve İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak da yer aldı.

İncelemeleri öncesinde Selimiye Mahallesi sakinleri ile bir süre görüşerek hatırlarını soran Vali Yılmaz, daha sonra Anaokulunda incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı verdiği bilgilerde 6 derslikli Anaokulunun 980 metrekare alan üzerine yapıldığını söyledi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Şu anda Selimiye Mahallemizde 6 derslikli anaokulumuzun yapımı tamamlanmak üzere. 11 anaokulumuzun inşaatı da devam ediyor. Bu okullarımızın hizmete girmesi eğitim öğretim kalitemizin artmasında elbette çok önemli. Binamız sağlam ve modern. Çocuklarımız, çok rahat edecekleri bir okula kavuşacaklar. Bu anlamda çok mutluyum. Bu binada çocuklarımız huzur içinde inşallah eğitim öğretimlerine başlayacaklar. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Osmaniye’mize hayırlı olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Valilik  basın

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Erken çocukluk dönemi olarak nitelendirdiğimiz 0-6 yaş arası süreç, çocuk gelişimi için en önemli evrelerden biri olarak değerlendirilir.  Bu dönem okul öncesi eğitim sürecine denk gelmekle birlikte çocuk, aile, toplum ve gelecek için önemli evrelerdendir.

Oyun çocuğun en büyük gereksinimi ve kendini en iyi ifade şekli olarak tanımlanır. Bu gereksinimi en iyi karşılayan kurum ise ‘’anaokulları’’ dır. Anaokulları annenin yokluğunu gideren kurum olarak algılanmak yerine , anneye katkıda bulunan bir gelişim merkezi olarak tanımlanmalıdır.

Ayrıca anaokulu, ilkokula hazırlık süreci olmaktan çok ailenin dışında ki dünyaya açılan farklı bir kapı olarak düşünülmeli ki, psiko-sosyal gelişiminin desteği de daha sağlıklı olabilsin.

Yapılan bilimsel çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocukların, okul başarısı ve okula devam oranında doğrudan olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, bireylerin sahip oldukları potansiyellerinin de tam olarak kullanmalarını destekleyici bir unsur sunar.

0-4 yaş aralığında beyin yapısının, kurgu ve fonksiyon gelişimi açısından üçte ikilik bir kısmı tamamlanmaktadır.

Çocukların gelişim özeliklerine dair yapılan araştırmalar da; özellikle dil ve konuşma, iletişim, motorik gelişim, bilişsel gelişim, duygusal gelişim ve yaratıcılık becerileri gibi alanlarda okul öncesi bir kurumu ziyaret eden çocukların daha ilerde olduğu, daha özgüvenle hareket ederek sosyal becerilerinin daha gelişkin olduğu kanıtlanmaktadır.

Okul öncesi sürecinin çocuk gelişiminde yarar sağladığı bazı unsurları net olarak sıralayabiliriz.

1. Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve sağlıklı beslenme bilincinin oluşumu

2. Sosyal ve duygusal gelişiminin yaşına uygun bir şekilde ilerlemesi

3. Ebeveyn-çocuk ilişkilerindeki ilerlemeler ve doğru yaklaşımlar

4. Zekâ puanlarının yükselmesi

5. Sınıfta kalma ya da okuldan ayrılma oranlarının düşmesi

6. Hızlı bir şekilde bireyselleşerek yetişkinlik yaşamlarında özgüvenli, iletişime açık bireyler olması.

Çocukların erken yaşlarda sosyalleşmesi için gerekli ortamların hazırlanması ve sosyallikle birlikte desteklenen gelişim düzeylerinin yaşlarına uygun bir şekilde ilerlemesi için Okul öncesi önemli bir süreçtir.  Daha ayrıntılı bir şekilde bakıldığında Okul öncesi süreç neleri kazandırır biraz daha detaylandıralım.

Sevgi-Saygı, paylaşma, bütünün parçası olma ve bütüne katkıda bulunma, sorumluluk alma ve yerine getirme, iletişim gibi becerilerin temel merkezi okul öncesi kurumlardır. Çocuk bir birey olarak kendini korumayı, ilişkilerde kendini tanımlamayı ve tanımayı öğrenir. Sosyal çevre geliştirerek rolleri kavrar ve bugüne kadar var olan rollerinin farkına vararak yaşamda bir yer edinir.

Bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri 3-6 yaş aralığında çocuklar bir birey olarak en büyük değişim ve gelişimi yaşarlar. Normal gelişim düzeyi içerisinde çocuk en önemli motorik gelişim sürecini 6 yaşa kadar tamamlamış olmalı ve sonraki yılarda bu yetilerini kullanarak ilerlemelidir. Ayrıca kendisinin ve sosyal çevresinin de farkındalık sürecini başlatmış olmalı ve muhakeme yeteneği, çözüm yeteneği ve ifade yeteneğini geliştirmiş olmalıdır.

Ama burada unutulmamalıdır ki, çocuğun bu dönemde soyut düşünce yeteneği henüz tam gelişmemiştir ve somut adımlarla ilerlenme zorunluluğu vardır. Yaparak öğrenme dediğimiz bu süreçte deneyimleyerek birçok şeyi kavrama ve anlatma becerisi de gelişmektedir. Bu yüzden Okul Öncesi Eğitim Süreci çocuklar ve ebeveynler için önemli ve gereklidir.

https://parlaanaokulu.com/

ANAOKULU NEDEN GEREKLİDİR?

Çocukların 3 yaş sonrasında bizden bağımsız yaşama hazırlanması ve kendi dünyalarının olması gerekir. Özellikle ilkokul korkusu yaşayan çocukların çoğu, okul öncesi eğitim almamış olanlardır. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar paylaşmayı, dayanışmayı ve sosyalleşmeyi öğrenir. Böylece öğrenme istekleri daha da artar ve yetenekleri daha fazla ortaya çıkar.

Araştırmalar, çocuğun öğrenme potansiyelinin bu dönemde daha çok ortaya çıktığını gösterir. Uygun sosyal ve fiziksel çevre sağlandığında çocuklar, anaokulu sayesinde daha hızlı ve başarılı sonuçlar alırlar. Dolayısıyla anaokulu eğitimin ilk hayati basamağıdır.

İYİ BİR ANAOKULU NASIL OLMALI?

İyi bir anaokulu, çocuğunuzun sosyal ve fiziksel olarak gelişimini en sağlıklı şekilde desteklemek için önemlidir. Uzmanlara göre iyi bir okul öncesi eğitim merkezi, belli başlı kriterlere sahip olmalıdır. Söz konusu bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Donanımlı eğitim kadrosuna sahip olmalı.

Bir kurumun donanımlı eğitim kadrosuna sahip olması, iyi bir anaokulunda aranan başlıca kriterdir. Eğitim verecek olan öğretmenlerin okul öncesi eğitimi alması gerekir. Ayrıca, deneyim de aranan kriterler arasındadır.

  • Sınıfta öğrenci sayısı dengelenmeli.

Anaokulunda öğretmen başına düşen çocuk sayısı ne kadar fazla olursa eğitimin kalitesi bir o kadar düşer. Sınıftaki toplam öğrenci sayısının 20’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

  • Çocuklar için sosyal faaliyetler düzenlenmeli.

Seçeceğiniz anaokulunun eğitim programında mutlaka birbirinden farklı etkinliklerin yer almasına dikkat etmeniz gerekir. Tüm gelişim alanlarını destekleyen etkinlikler, bireysel farklılıkları gözetmeli ve doğa ve fen, müzik, dans, sanat, kitaplar, jimnastik, kum dramatik oyunlar gibi her alana hitap etmelidir.

Ege Bilim Okulları, geniş ve deneyimli eğitim kadrosu, birbirinden eğitici ve eğlenceli sosyal – fiziksel aktiviteleri ile çocuklarınızın en iyi şekilde okul öncesi eğitim almasını sağlar. Çocuğunuzun mutlu ve güvenilir bir ortamda eğitim görmesini istiyorsanız, gönül rahatlığıyla bizleri tercih edebilirsiniz.

https://egebilimokullari.k12.tr/