Genel

VALİMİZDEN TARİHİ CAMİDE  İNCELEME

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, tarihi Ağcabey Camii’nin aslına uygun olarak onarımının tamamlanacağını ve vatandaşlarımızın hizmetine gireceğini ifade etti.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Depremde Hasar Gören ve Onarımı Devam Eden Ağcabey Camii’nde İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, 6 Şubat Depremi’nde hasar gören ve onarım çalışmaları devam eden Bahçe ilçesi Ağcabey Camii’nde incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyarette Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı ve Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz da yer aldı. Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a devam eden çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

    Vali Dr. Erdinç Yılmaz, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, tarihi Ağcabey Camii’nin aslına uygun olarak onarımının tamamlanacağını ve vatandaşlarımızın hizmetine gireceğini ifade etti. Vali Yılmaz, Caminin onarımında çalışan personele kolaylıklar dileyerek ziyaretine son verdi.

       Programının devamında vatandaşlarımızın kendisine iletmek istediği sorun ve talepleri dinleyen Vali Yılmaz, taleplerin değerlendirilmeye alındığını ve imkânlar ölçüsünde çözümü için gayret göstereceklerini söyledi.

Valilik basın

AĞCABEY CAMİ

Bahçe ilçe merkezi Atatürk Meydanı’nda bulunan caminin kitabesine göre Ağcabey isimli kişi tarafından 1809’da yeniden yaptırılmıştır. Diğer taraftan bugün yarı ahşap olan caminin kargir kısımlarının Dulkadiroğulları’ndan Alaü’d Devle zamanında (1489-1490) yapılmış olduğu ileri sürülmektedir. Gerçekten de bugünkü caminin gösterişli minaresi, eserin, daha eski bir tarihe ait olduğunu göstermektedir.

Bahçe ilçesi dışında ve istasyon yakınında bir mezarlık içindeki iki türbeden biri Ağcabey’e, diğeri ise ailesine aittir. Türbelerin her ikisi de kare planda etrafı açık ve üzeri kubbelidir.

 Ağcabey Cami Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından minaresi kalarak cami kısmı projeli olarak yeniden tamamen yıkılarak gerçeğine uygun yaptırılmış ibadete açılmıştır.

NASIL GİDİLİR?

Bahçe ilçe merkezindeki Ağcabey Cami, Osmaniye şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta olup karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür.

Kaynak: Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü