Genel

VALİMİZDEN YAYLACILARI  SEVİNDİREN ZİYARET

Vali Dr. Erdinç Yılmaz:  “Yaylamızın doğası gerçekten harika.  Burada suyun olmaması hakikaten üzücü. Gelirken de baktım, vadi boyunca su akmıyor, çok az yerde su var. Depremden dolayı da su azalmış. Onun üzerine hem Devlet Su İşleri hem de Özel İdaremiz çalışacak. Mutlaka su ihtiyacınızın karşılanması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Osmaniye’nin  Bahçe İlçesinin  Dışbudak Yaylasını Ziyaret Eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Yayla Sakinlerinin Taleplerini Dinledi

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Bahçe İlçemizin Dışbudak Yaylasını ziyaret ederek Yayla sakinleri ile bir araya geldi. Ziyarette Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Türkmen Belediye Başkanı Veli Fidan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı ve İl Genel Meclisi Üyeleri de yer aldı.

Ziyaret sırasında Yayla sakinlerinden Mehmet Asıltürk Dışbudak Yaylası hakkında bilgi vererek “Burada 75 hane bulunmakta, 50’si Ceyhan İlçesi Sarımazı Mahallesinden, 25’i Toprakkale İlçesi Türkmen Beldesindendir. Burası 1350 rakımlı, çevresi meşe, gürgen ve çam ormanlarıyla çevrili bir yerleşim alanıdır.”dedi.

Yayla sakinleri tarafından dile getirilen sorun ve talepleri dinleyen Vali Dr. Erdinç Yılmaz,  “Yaylamızın doğası gerçekten harika.  Burada suyun olmaması hakikaten üzücü. Gelirken de baktım, vadi boyunca su akmıyor, çok az yerde su var. Depremden dolayı da su azalmış. Onun üzerine hem Devlet Su İşleri hem de Özel İdaremiz çalışacak. Mutlaka su ihtiyacınızın karşılanması için elimizden geleni yapacağız. Bugün sizleri ziyaret etmekten çok mutluyum. İyi ki varsınız. Sorunlarınızın çözümü için her zaman yanınızdayız, çözmek için de elimizden geleni yapıyoruz. Depremde çoğu köyümüzde, yaylalığımızda su kayboldu. En büyük sıkıntımız bu.”dedi. 

Yayla sakinleri, Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a kendilerini ziyaret ettiği için teşekkür ettiler.

Valilik basın

http://www.sanlier-zando.com/7da yaylaların faydaları konusunda şu bilgiler veriliyor:

YAYLALARIN KİŞİYE KAZANDIRDIKLARI!

Karadeniz Teknik Üniversitesi ( KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıkladı.

Türklerin göçebe kültürünün bir parçası olan yaylalar, şehrin kirli havası ve stresli yaşantısından uzaklaşmak isteyenlere tertemiz hava soluma imkanı sunuyor.
Orta Asya’da Türkler’in hayvanlarına otlak bulmak için yazın yaylalara göç etme geleneği, halen başta Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Akdeniz olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülüyor. Bu geleneğe son yıllarda tatil için şehrin stresli yaşantısı ve kirli havasından uzaklaşıp doğayla baş başa tatil yapmak isteyenler de eklendi.
Dağların zirveleri ve tepelerin arasına öbeklenen bulutların üzerinde bir yaşam sunan yaylalar, ziyaretçilerine yaban hayvanlarını görme, rengarenk kelebekler ve böcekler arasında doğayla baş başa vakit geçirme imkanı sunuyor.
Şehrin gürültüsü ve hava kirliliğinden uzak bir ortamda, tertemiz bir havada kısa da olsa sağlıklı yaşama imkanı bulan tatilciler, yaylalarda çevresi ormanlarla kaplı dere kenarlarında, otlaklarda ya da zaman zaman vadilerde adeta bir deniz görüntüsü oluşturan bulutları izleyerek mangal keyfi yapabiliyor.
Dağların eteklerindeki ”göze” tabir edilen su kaynaklarından çıkan buz gibi sular ile doğal maden sularından bardak kullanmadan içme imkanı da sunan yaylalar, yazın ve sonbaharın yaklaştığı şu günlerde bu imkanlardan yararlanmak isteyen turistler ile doğa meraklılarının uğrak yerleri arasında bulunuyor.

-YAYLALARDA OKSİJEN MİKTARI DÜŞÜK-   
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü,  yaptığı açıklamada, sağlık açısından bakıldığında yaylaların son derece elverişli bir ortam sunduğunu ancak bazı hastalar için riskler taşıdığını söyledi.
Oksijen miktarının özellikle 1000 ile 1500 rakımdan yüksek yaylalarda düşük olduğunu ifade eden Özlü, şöyle konuştu:
”Yüksek yaylalarda oksijen miktarı düşük olduğu için oksijen basıncı da azalıyor, dolayısıyla ileri derecede yaşlılar ile yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, astım, kronik bronşit, nefes darlığı gibi sağlık sorunları olanlar oksijen eksikliği nedeniyle yaylalarda sorun yaşayabilir. Bu tür hastalarda yaylalarda nefes darlığı, göğüste tıkanma rahatsızlıkları görülebilir. O bakımdan söz konusu gruba girenlere özellikle çok yüksek rakımlı yaylalara çıkmamalarını öneriyoruz. Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, KOAH dediğimiz bronşitli hastaların da bu olumsuzluğa dikkat etmesi lazım.”
Prof. Dr. Özlü, rakım nedeniyle yaylalarda insanların güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığını belirterek, ”Güneş ile temas yaylada daha yakından oluyor, özellikle ağaç, orman olmayan yaylalarda güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatleri başta olmak üzere 11.00 ile 16.00 saatleri arasında şapkasız ya da korunmasız dolaşmamaya dikkat etmek gerekir. Eğer dikkat edilmezse güneş çarpmaları ve ciltte güneş yanıkları gibi sorunlar yaşanabilir. Güneş ışınları yaylalarda sahile göre daha yakından vurduğu için olumsuz etkileri daha fazla olabiliyor” dedi.
Özellikle Doğu Karadeniz’in yaylalarında etkili olan sis ve nemin de astımlı ya da bronşitli hastalara sorun yaşatabileceğine işaret eden Özlü, ”Çok ileri yaşlarda olmayan ve bu tür rahatsızlıkları bulunmayanlara şehrin kirli havasından, egzoz gazından kurtulmak isteyen sağlıklı kişilere tertemiz bir hava soluma imkanı olan yaylaları tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.sanlier-zando.com/