Yeni yönetmeliğine göre kedi ve köpeklere çip enjekte edilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine göre kedi ve köpeklere çip enjekte edilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin (TVHB) ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği’ kapsamında, 2021 yılı sonuna kadar sahipli köpeklere, 2022 yılı sonuna kadar da sahipli kedilere mikroçip enjekte edilmesi zorunlu hale getirilmişti. Yönetmelik kapsamında, sahipli köpeklere 2021 yılı sonuna kadar, sahipli kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar deri altlarına mikroçip takılarak, elektronik ortamda kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Hayvanlar, enjekte edilen mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilecek. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Konu ile ilgili Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından duyuru yapıldı. Yapılan açıklamada “Kedi ve köpeklere kuduz aşısı uygulanarak ve çip takılarak kayıt altına alınması çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızın 31.12.2022 tarihine kadar kedi ve köpeklerini kayıt altına aldırması gerekmektedir” denildi.

Bir diğer açıklamada ise Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı teknik ekiplerinin Çiftçi Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında, ürün tespitleri ve çiftçi ziyaretlerinin devam ettiği bildirildi.

Ali Celal KAYMAK