Zafer Bayramı’nı törenlerle kutlayacağız

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıl Dönümü Osmaniye’de de törenlerle kutlanacak.

Kutlama törenlerinin ilki Devlet Bahçeli Meydanı’ndaki tören alanında yapılacak. Saat 09.00’da başlayacak programda, DEVLET BAHÇELİ MEYDANI ATATÜRK ANITI ÖNÜNDEKİ TÖRENDEVLET BAHÇELİ MEYDANI ATATÜRK ANITI ÖNÜNDEKİ TÖRENAtatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sırasıyla sunulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız okunacak. Valimiz Sayın Dr. Erdinç Yılmaz tarafından Şeref Defterinin imzalanması ile buradaki tören sona erecek.

Çelenk programının ardından saat 09.30’da Valilik makamında Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, kutlama tebrikatlarını kabul edecek.

Kutlama törenleri saat 10.00’da Devlet Bahçeli Bulvarı’nda devam edecek. Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Gürsel Kanca tarafından tören geçişine katılanların ve halkımızın bayramını kutlaması ile başlayacak program, İstiklal Marşımızın okunması ve şanlı bayrağımızın göndere çekilmesi ile devam edecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ve şiirlerin okunması ile devam edecek olan kutlama programı, tören geçişi ile sona erecek.

30 Ağustos Zaferi

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar‘da Atatürk‘ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz‘u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayram.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz‘un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir‘e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Ali Celal KAYMAKTören Geçişine Katılanların ve Halkımızın Bayramının kutlaAlbay Gürsel Kanca Albay Gürsel Kanca Devlet BAHÇELİ BulvarıDevlet BAHÇELİ Bulvarına Devlet BAHÇELİ Bulvarına Devlet BAHÇELİ Bulvarına