ZORKUN YAYLASINDA BELEDİYE HİZMETLERİ HIZ KAZANDI

Türkiye’nin en büyük yaylalarından, bölge illerinden de gelen vatandaşlarla birlikte yaz aylarında nüfusu yaklaşık yüz bine ulaşan Zorkun Yaylasında, Osmaniye Belediyesi’nin hizmetleri hız kazandı.

Yayla sezonunun başlaması ile Zorkun Yaylasında asfalt çalışmalarına başlandı. Osmaniye Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü ekiplerince tespit edilen cadde ve  sokaklarda asfaltlama ve tesviye işlemleri kurban bayramı öncesinde tamamlanacak.  

 Osmaniye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Zorkun Yaylasında sürdürülen asfalt çalışmaları vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara: “ Yayla sezonunun açılması ile beraber Zorkun’daki hizmetlerimize ağırlık verdik. Sezon boyunca Zabıta, Temizlik, İlaçlama ve İtfaiye hizmetleri verdiğimiz yaylamızda kış aylarında meydana gelen yoğun yağış nedeniyle bozulan yollarımızı tesviye edip asfaltlama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bayram öncesi Zorkun’daki çalışmalarımızı tamamlayacağız “ dedi. 

ZORKUN YAYLASI

Amanos Dağları üzerinde yer alan Zorkun Yaylası, Çukurova Bölgesi’nin ve Osmaniye’nin en büyük yaylasıdır.

Zorkun Yaylası Rakım

Çam, sedir, köknar ağaçları içindeki yayla 1650 metre rakımında olup yaz mevsiminde nüfusu 80 bine kadar ulaşmaktadır.

Ormanlık alan içerisine kurulmuş olan Zorkun Yaylası’nda, konaklama tesisi bulunmamakla beraber kamp alanları ve sosyal tesisler mevcuttur. Yaylada ahşap yayla evlerinin yanında çok değişik mimari tarzda yapılmış villalar ve diğer evlere rastlamak mümkündür. Halkın yoğun olarak rağbet ettiği yaylada; bakkallar, kır kahveleri ve lokantaları, kasap, manav ve fırın bulunmakta olup yaz aylarında seyyar sağlık ocağı ile jandarma karakolu görev yapmaktadır. 

Nasıl Gidilir: Osmaniye merkezi ile Zorkun yaylası arasında otobüs, minibüs ve taksiler yolcu taşımacılığı yapmakta olup, yaklaşık olarak 26 kilometre uzaklığındadır.

Kaynak: Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MURAT KÜTÜKLÜOĞLU